Zamanın ve Zihnimizin Gerçeklik Artıkları

Zamanın ve Zihnimizin Gerçeklik Artıkları. “Zaman psikolojik bir süreç” demişti William James. Çok doğruydu, düşüncelerimize ve o anki psikolojik durumumuza göre zaman değişkenlik gösteriyordu.

Okumaya devam et Zamanın ve Zihnimizin Gerçeklik Artıkları

Kader Değil İnsandır Her Şeyin Sorumlusu

Kader Değil İnsandır Her Şeyin Sorumlusu. Öyle değil mi? Bütün iyiliğin de kötülüğün de sorumlusu bizleriz. Aklımızla, bilincine vardığımız şeylerle dünyanın yöneticisiyiz. Ama daha kendimizi yönetemiyoruz.

Okumaya devam et Kader Değil İnsandır Her Şeyin Sorumlusu

Uykudayken Zaman Sıcak Yaz Akşamları

Uykudayken zaman dışına çıkarız ama ben başka bir soru soracağım. Sıcak yaz akşamları mı yoksa kış akşamları mı daha güzeldir? Uykudayken farklı bir bilinç durumuna geçeriz. Beynimiz bizi bilinçaltının esnek gerçekliğine götürür. Bu gerçeklik bizim gizli gerçekliğimizdir. Zihnimiz temizlenir.

Okumaya devam et Uykudayken Zaman Sıcak Yaz Akşamları

Zamana Karşı – Yüksek Hızda Zamanın Akışı

Zamana karşı duramıyoruz. Yüksek hızlarda zaman artık bizim deneyimlediğimiz gibi değildir, değişir. Evren 13.8 milyar yaşında zamanın başlangıcından beri genişlemeye devam ediyor. Belki de milyarlarca paralel (çoklu) evren içerinde, zaman oku hep ileriye hareket ediyor.

Okumaya devam et Zamana Karşı – Yüksek Hızda Zamanın Akışı

Gerçeklik Nedir? Rastgele Olaylar

Gerçeklik nedir? Rastgele olaylar bütününde yaşam aslında bizim dünyamızı anlatıyor. Kendimizi inandırdığımız gerçekler acaba evrensel hakikatler mıdır? Yaşam evrimin rastgele seçimleri ile oluştu, bu kesin bir doğru.

Okumaya devam et Gerçeklik Nedir? Rastgele Olaylar

Zaman Şifacısı ve Yalnızlığın Yazgısı

Zaman Şifacısı ve Yalnızlığın Yazgısı. Einstein ile birlikte uzay-zaman hakkında, kütle çekimi, ışık hakkında; kara cisim ışıması hakkında çok şeyler öğrendik. Zaman, uzayın belki de biz insanların yaşaması ve dağılmaması için bir tutkal görevi görür.

Okumaya devam et Zaman Şifacısı ve Yalnızlığın Yazgısı

Uzay Zamanda Yalnızlık ve Kendine Ait Olmak

Uzay Zamanda Yalnızlık Şiir Oku: 3. Bu şiiri okumadan önce kısa bir paragraf yazmak istedim. Bugün nedir? Yarın ve gelecek aslında zihnimizin kolay işlemesini sağlayan psikolojik bir zaman algılama birimleridir.

Okumaya devam et Uzay Zamanda Yalnızlık ve Kendine Ait Olmak

Tanrı Zar Atmaz Zaman Dilencisi

Tanrı Zar Atmaz Zaman Dilencisi. Tanrı Zar Atmaz sözü Einstein’in en bilinen sözüdür. Kuantum belirsizlikleri o kadar yeniydi ki! Her şey bir belirsizlik içinden rastgele oluşmuştu bunu kabullenmek zordu.

Okumaya devam et Tanrı Zar Atmaz Zaman Dilencisi